1988/1989 - Baraż: Zawisza - GKS Jastrzębie

 

 
ZAWISZA
Bydgoszcz

Trener: Władysław Stachurski.
Kierownik drużyny: Jerzy Fabiszewski.

Władysław Stachurski

Mecz barażowy o wejście do ekstraklasy
Bydgoszcz - Stadion Wojska Polskiego, Al. 1 - Maja

Sobota, 01.07.1989 - godz. 17:00

25 000

2 - 0 (0 - 0)

 

Leszek Powiecko

Krzysztof Rzeszutek

Andrzej Libich (Warszawa)

 



 
GKS Jastrzębie

Trener: Stanisław Cygan.
Kierownik drużyny: Jerzy Gwóźdź.

 

Andrzej Brończyk
Dariusz Pasieka
Adam Kwaśniewski
Dariusz Podolski
Mirosław Rzepa
Paweł Straszewski
Dariusz Durda
Krzysztof Arndt
Mariusz Modracki
Jacek Kot
Piotr Nowak

Zmiany:

Mirosław Rzepa > (81, Franciszek Jarosz)

Paweł Straszewski > (88, Mirosław Milewski)

 

 

 

Dariusz Podolski 50

Dariusz Durda 72

1-0

2-0

 

Ostatni mecz w barwach Zawiszy: Dariusz Podolski. „Piłkarze Zawiszy ponownie w ekstraklasie!" – rzucał się w oczy wielki tytuł wydrukowany czerwonymi literami na pierwszej stronie „Gazety Pomorskiej". Wyżej mniejsze, czarne litery informowały: „Ten sukces przyszedł niespodziewanie". Był to piąty w historii klubu awans piłkarzy do ekstraklasy. Mecz nie był łatwy dla gospodarzy. Długo gra im się nie układała, ale nawet wtedy (a może przed wszystkim wtedy), kibice, w liczbie niespotykanej od 9 lat, wspierali zespół. Dwa błędy popełnił Kwaśniewski, ale na szczęście goście ich nie wykorzystali. W 32 minucie sam przed Brończykiem znalazł się Kuśmierski, jednak posłał piłkę obok słupka. W 50 minucie Zawisza objął prowadzenie. Po akcji Modrackiego piłkę do bramki dosłownie wepchnął Podolski, a niezbyt pieczołowicie pilnował go Łuczak. W 67 minucie Kwaśniewski sprawdził umiejętności... Brończyka. Kapitan bydgoskiego zespołu niefortunnie wybijał piłkę, która szybowała w górne okolice bramki. Brończyk zdołał wyekspediować futbolówkę na rzut rożny. Pięć minut później było 2:0. Nowak podał do Durdy, który mimo przebiegnięcia dłuższego dystansu zdołał minąć Przytułę i uderzeniem pod poprzeczkę pokonał Matusiaka. Zdaniem obserwującego mecz Bronisława Waligóry, Durda w tej akcji „zachował się jak profesor". „Kiedy dr Andrzej Libich, dał gwizdkiem sygnał zakończenia rewanżowego, barażowego spotkania o awans do ekstraklasy, zaczęło się prawdziwe szaleństwo. Pękły kordony, fanowie wojskowych runęli na niczym dywan wystrzyżoną przez pana Mieczysława Leśniewicza – murawę. Piłkarze na ich ramionach wędrowali do szatni. Była to radość spontaniczna. Zawodnicy nie ukrywali łez radości. Przecież po dziewięciu latach, przyznaję, niespodziewanie, wywalczyli dla regionu, miasta, piłkarską ekstraklasę! (...)" – pisał Zbigniew Smoliński we wspomnianej już gazecie.

     
 
     

Jarosław Matusiak
Henryk Majer
Krystian Zimnicki
Leszek Powiecko
Józef Ryłko
Krzysztof Rzeszutek
Józef Łuczak
Mirosław Szwarga
Andrzej Biczak
Ryszard Kraus
Bogdan Kuśmierski

Zmiany:

Andrzej Biczak > (55, Waldemar Przytuła)

Mirosław Szwarga > (73, Krzysztof Zięcik)

 

 

 

Sędzia liniowy Wit Żelazko (Warszawa) z drużynami Zawiszy Bydgoszcz i GKS-u Jastrzębie (01.07.1989). Za arbitrem idą zawodnicy gospodarzy (w ciemnych strojach), kolejno: Adam Kwaśniewski, Andrzej Brończyk, Paweł Straszewski, Krzysztof Arndt, Jacek Kot, Mariusz Modracki, Dariusz Podolski, Dariusz Pasieka.

Zawisza GKS Jastrzębie 2:0. Po zdobyciu bramki (72 minuta) na murawie leży Dariusz Durda. W ciemnym stroju Mariusz Modracki. Z lewej sędzia Andrzej Libich.

Radość piłkarzy Zawiszy po zdobytym golu. Nad grupą leżących zawodników pochylony Mariusz Modracki. Stoi Piotr Tomecki.

„Ilustrowany Kurier Polski" z 03.07.1989 o meczu GKS Jastrzębie Zawisza (01.07.1989). 

 

„Gazeta Pomorska" z 03.07.1989 o meczu GKS Jastrzębie Zawisza (01.07.1989). 

Piotr Nowak (numer 10), pochylony Dariusz Durda (nr 6), Paweł Straszewski (nr 8), a obok niego Jacek Kot (z lewej). W głębi zdjęcia II trener Lech Szymonowicz (w środku) i Maciej Bierwagen (w dresie). Pierwszy z lewej prawdopodobnie kierownik drużyny – Krzysztof Drzewiecki.

Mirosław Rzepa (nr 2) w ataku na bramkę rywala. Z lewej strony Krzysztof Arndt. Zwraca uwagę tło zdjęcia, gdzie widać sporą liczbę funkcjonariuszy ówczesnej milicji.

Wynik na tablicy świetlnej mówił wszystko: Zawisza awansował do ekstraklasy. 

„Gazeta Pomorska" z 03.07.1989 o meczu GKS Jastrzębie Zawisza (01.07.1989). 

„Dziennik Wieczorny" z 03.07.1989 o meczu GKS Jastrzębie Zawisza (01.07.1989) i awansie do ekstraklasy. 

 

„Trybuna Robotnicza" z 03.07.1989 o meczu GKS Jastrzębie Zawisza (01.07.1989). 

 

„Gazeta Pomorska" z 01.07.2009 o awansie Zawiszy do ekstraklasy w 1989 roku.