1976/1977: Zawisza - Jagiellonia Białystok

 

ZAWISZA
Bydgoszcz

Trener: Wiesław Gałkowski.
Kierownik drużyny: Czesław Brzechwa.

Wiesław Gałkowski

II liga, Grupa Północna - 29 kolejka
Bydgoszcz - Stadion Wojska Polskiego, Al. 1 - Maja


Niedziela, 12.06.1977 - godz. 17:00

ponad 15 000

3 - 0 (1 - 0)

 

 

   

 

Edward Iwański (Kraków)

Jagiellonia Białystok

Trener: Longin Janeczek.
Kierownik drużyny: Ryszard Leiss.

Longin Janeczek

 

Andrzej Brończyk
Jan Stypułkowski
Krzysztof Krysiak
Andrzej Witkowski
Stanisław Sobieralski
Stefan Majewski
Krzysztof Surlit
Mieczysław Cirkowski
Zbigniew Czerwiński
Bogdan Nuckowski
Andrzej Krawczyk

Zmiany:

Bogdan Nuckowski > (46, Jacek Sierant)

Andrzej Krawczyk > (64, Adam Kuryło)

 

Zbigniew Czerwiński 2

Jacek Sierant 47

Zbigniew Czerwiński 87

1-0

2-0

3-0

 

Kolejny mecz, który Zawisza rozegrał w 30-stopniowym upale. Bydgoszczanie od początku atakowali i na efekty licznie zgromadzeni kibice nie musieli długo czekać. Dużą rolę w zdobyciu prowadzenia już w 2 minucie odegrał bramkarz Brończyk, który długim wykopem posłał piłkę na 16 metr przed bramkę Jagielloni. Futbolówkę przejął Nuckowski i zagrał do wybiegającego Czerwińskiego, który nie miał kłopotów z pokonaniem Korotkiewicza. Szybko grający gospodarze co rusz stwarzali niebezpieczne sytuacje. Dwukrotnie strzelał Surlit, a po jednym z jego uderzeń piłka trafiła w słupek. Dwa razy strzały Czerwińskiego obronił Korotkiewicz, a Majewski tuż przed przerwą z bliska nie trafił do siatki. Goście najgroźniejszą sytuację wypracowali w 16 minucie i wtedy Brończyk obronił uderzenie Sielowonika. Druga część meczu zaczęła się od mocnego uderzenia. Majewski przeprowadził udany rajd i po jego zagraniu Sierantowi pozostało dołożyć tylko nogę, aby z dwóch metrów trafił do bramki. Zadowoleni z prowadzenia 2:0 i podmęczeni upałem piłkarze Zawiszy nie grali już z takim impetem jak uprzednio. W tym czasie dwukrotnie strzelał Szalecki i w jednym przypadku gospodarzom dopisało szczęście, bo piłka trafiła w poprzeczkę. Po okresie przestoju końcowe minuty znów należały do „wojskowych”. W 83 minucie znakomitym strzałem popisał się Surlit, a bramkarz gości świetną obroną. Wynik ustalił Czerwiński, który udanie wykończył dośrodkowanie Kuryły. To zwycięstwo ustawiało Zawiszę w korzystnej sytuacji, bo w ostatniej kolejce musieli zremisować w Gdańsku z Lechią. Zagłębie Wałbrzych, które pokonało aż 6:0 przedostatnią w tabeli Polonię Bydgoszcz, znajdowało się w trudniejszej sytuacji. Nawet wygrana w spotkaniu ostatniej kolejki nie dawała temu zespołowi awansu, jeśli wojskowi nie zanotują porażki. Szanse na awans stracił Motor Lublin, który podzielił się punktami w Gdyni z Bałtykiem (1:1). Tabela: 1. Zawisza 40 pkt, 2. Zagłębie 39, 3. Motor 37, 4. Stoczniowiec 36, 5. Lechia 34.


     
 
     

Edward Korotkiewicz
Tadeusz Siejewicz
Jerzy Łapicz
Stanisław Szwejkowski
Sławomir Tołkacz
Andrzej Laskowski
Andrzej Pietrzyk
Marian Cieślik
Andrzej Bielak
Piotr Sieliwonik
Benedykt Wróbel

Zmiany:

Benedykt Wróbel > (46, Jan Drumski)

Andrzej Bielak > (56, Zenon Szalecki)

 

Zawisza – Jagiellonia Białystok 3:0 (12.06.1977). Przed meczem. Od lewej: sędzia asystent (zwany wtedy liniowym), kapitan „wojskowych” Bogdan Nuckowski, sędzia główny Edward Iwański z Krakowa i kapitan Jagiellonii.

Zawisza – Jagiellonia Białystok 3:0 (12.06.1977). W wyskoku Stefan Majewski. Z numerem 10 Bogdan Nuckowski. Pierwszy z prawej strony to Zbigniew Czerwiński.

Zawisza – Jagiellonia Białystok 3:0 (12.06.1977). Zejście z boiska po meczu. Zawodnicy Zawiszy w czarnych spodenkach. Od lewej: Zbigniew Czerwiński, Adam Kuryło, Stanisław Sobieralski, Mieczysław Cirkowski.

„Ilustrowany Kurier Polski" z 13.06.1977 o meczu Zawisza – Jagiellonia Białystok (12.06.1977).

 

„Gazeta Współczesna" z 13.06.1977 o meczu Zawisza – Jagiellonia Białystok (12.06.1977).