1950-1953

1951

Mieczysław Piechota podjął próbę stworzenia sekcji pływackiej z prawdziwego zdarzenia. Był absolwentem Akademii Wychowania Fizycznego, a potem organizatorem kultury fizycznej i sportu masowego w Pomorskim Okręgu Wojskowym. Zajmował tam wysokie stanowiska służbowe. Jako, że sam uprawiał sport doskonale rozumiał zawodników i umiał dostrzegać ich potrzeby. Mistrz Wojska Polskiego w skokach do wody (1947-50). Jeszcze w 1953 roku u schyłku kariery sportowej, mając 31 lat wywalczył na wymienionych zawodach piąte miejsce. Udzielał się społecznie przy budowie obiektów wojskowego klubu z Bydgoszczy. Współorganizator wielu imprez sportowych. W latach 1960-63 był członkiem Zarządu WKS Zawisza, 1970-71 wiceprezesem klubu. W 1963 r. był inicjatorem reaktywacji sekcji podnoszenia ciężarów w bydgoskim klubie. Pułkownik rezerwy Wojska Polskiego. Wyróżniony Srebrną Honorową Odznaką Działacza WKS Zawisza. Zasłużony Działacz Kultury Fizycznej WKS Zawisza. Odznaczany wieloma resortowymi medalami. Zmarł młodo, po długiej chorobie, 4 października 1985 roku. Został pochowany na Cmentarzu Komunalnym przy ul. Kcyńskiej w Bydgoszczy.

1952

W V Wyścigu „Gazety Pomorskiej" - „Wpław przez Bydgoszcz", który został rozegrany 22 lipca, znakomicie spisał się pływak OWKS Bydgoszcz Lech Stelmaszyk (na zdjęciu obok), uczestniczący w imprezie po raz pierwszy. Wojskowy zawodnik wygrał w biegu głównym w nurtach rzeki Brdy, pozostawiając daleko z tyłu swoich rywali. Na trasie 1500 metrów osiągnął czas 15:26,9 i drugiego na mecie Marcinkowskiego z Kolejarza Bydgoszcz wyprzedził o blisko 17 sekund! Zwycięzca z 1950 r. Szostak (Toruń) był dopiero piąty tracąc do Stelmaszyka aż minutę. Bydgoski pływak mimo, że był członkiem kadry narodowej i miał drugi czas w kraju na dystansie 400 m stylem dowolnym, stwierdził po zawodach, że wygranej się nie spodziewał. Faworytką wśród kobiet była D. Postawa (OWKS), określana w prasie jako Postawianka, która zwyciężyła poprzednich czterech latach tej imprezy. Zawiodła jednak oczekiwania licznie zgromadzonej widowni, ponieważ wystartowała po przebytej chorobie i nie była w pełni dysponowana w wyścigu na 1200 m. Do setnego metra przed metą trzy zawodniczki płynęły obok siebie: pływaczka wojskowego klubu, Lewandowska z Grudziądza i Halina Maternowska z Kolejarza. Ostatecznie na finiszu najlepsza okazała się debiutująca we „Wpławie" Daniela Lewandowska z Grudziądza (czas 15:23,0). Postawa osłabła i zajęła 3 miejsce. Warto zaznaczyć, że D. Postawa uprawiała również lekką atletykę (pchnięcie kulą). W swojej książce Wojciech Lipoński odnotował, że pływaczka zajęła dobre 3 miejsce. Nie wspomniał wcale o poprzednich czterech triumfach zawodniczki! W imprezie uczestniczyło 250 zawodników z całego Pomorza.

1953

Na rozpoczętej 23 sierpnia we Wrocławiu III Spartakiadzie Wojska Polskiego pływacy OWKS Bydgoszcz odnieśli kilka sukcesów. Pierwszego dnia Stelmaszyk był drugi na dystansie 400 m stylem dowolnym (5:16,8). Wygrał Gotfryd Gremlowski (Kraków) z czasem 5:09,8.