1953

Na rozegranych 12 kwietnia w Zielonej Górze mistrzostwach Polski w biegach przełajowych dobrze wypadli zawodnicy wojskowego klubu z Bydgoszczy. Na dystansie 3000 metrów wygrał Alojzy Graj, a Żbikowski był trzeci. Rok wcześnie Graj reprezentował barwy Gwardii Warszawa i zdobył tytuł na dystansie 35000 metrów w Kaliszu.

3000 m: 1.  Alojzy Graj 10:03,9 (na zdjęciu obok) 2. Zdzisław Krzyszkowiak (OWKS Lublin) 10:07,6 3. Kazimierz Żbikowski 10:20,0

Pod koniec czerwca czołowi zawodnicy OWKS Bydgoszcz m. in. z biegacze Alojzy Graj i Kazimierz Żbikowski oraz skoczek wzwyż Paweł Piernik przebywali w Sępólnie Krajeńskim, gdzie wzięli udział w zawodach pokazowych. Rozgrywane konkurencje obserwowali uczestnicy ogólnopolskiego kursu dla instruktorów WF z Ludowych Zespołów Sportowych. Wśród uzyskanych wyników najlepszy był ten osiągnięty przez Piernika, który rezultatem 1,83 ustanowił nowy rekord Wojska Polskiego. Reporter ,,Gazety Pomorskiej" chwalił uczestnictwo wojskowych lekkoatletów w zawodach w Sępólnie. ,,Przykład OWKS winien zachęcić inne zrzeszenia do podobnych wyjazdów na wieś, które niewątpliwie przynoszą wiele korzyści dla Ludowych Zespołów Sportowych" - podsumował dziennikarz.

21 czerwca Polacy startowali na zawodach w Budapeszcie. W stolicy Węgier znakomicie spisał się Alojzy Graj (OWKS), który zwyciężył w biegu na 5000 m z czasem 14:32,0. Trzeci w tym biegu był Zdzisław Krzyszkowiak przyszły zawodnik Zawiszy.

W dniach 25 i 26 lipca w Bydgoszczy odbyły się mistrzostwa Pomorza. Zawody były imprezą kadłubową, ponieważ na starcie zabrakło prawie 50 procent zgłoszonych zawodników. Organizacja była na kiepskim poziomie. Nie było dekoracji zwycięzców, zabrakło podium dla najlepszych w każdej konkurencji, zapomniano nawet o wręczeniu modnych wówczas dyplomów. Najdziwniejszą rzeczą było jednak otwarcie mistrzostw, którego dokonano na... 3 godziny przed ich zakończeniem. Jakby mało było było niedociągnięć, nie dopisała również aura. Ulewa kilka razy przerywała rywalizację. Klasyfikację drużynową wygrał OWKS, przed Kolejarzem i Gwardią. W trakcie zawodów ustanowiono liczące się w kraju cztery rekordy Pomorza, z których autorami dwóch byli zawodnicy wojskowego klubu. 22 tytuły mistrzowskie przypadły lekkoatletom z OWKS. Piernik pierwsze miejsce w skoku wzwyż wywalczył w wyniku... losowania. Jego rywal - Ludomir Szwec osiągnął również 1,75 m. Obaj strącili trzykrotnie poprzeczkę na wysokości 1,80, czwarty skok też nie przyniósł rozstrzygnięcia. Nawet ponowne obniżenie wysokości do 1,75 nie wyłoniło zwycięzcy. W związku z tym zarządzono losowanie, które wygrał Piernik. Oto zwycięzcy z OWKS Bydgoszcz:

400 m ppł - J. Kurzawa 60,2

Skok w dal - Kazimierz Kropidłowski 7,09 - rek. Pomorza (na zdjęciu obok)

Kobiety:

100 m - Eulalia Szwajkowska (Caban) 12,6 (na zdjęciu obok)

200 m - Eulalia Szwajkowska (Caban) 26,8

80 m ppł - Janina Słowińska 12,5

Skok w dal - Janina  Słowińska 5,43

Skok wzwyż - Janina  Słowińska 1,45

Dysk - Janina Szczerbowska 37,18

Sztafeta 4X100 m - OWKS 52,4

Na rozpoczętej 23 sierpnia we Wrocławiu III Spartakiadzie Wojska Polskiego lekkoatleci OWKS Bydgoszcz oprócz zwycięstw ustanawiali rekordy Wojska Polskiego. Pierwszego dnia Kazimierz Żbikowski pobił rekord w biegu na 800 m rezultatem 1:52,3, a sztafeta kobiet 4X100 m przebiegła w czasie 50,9. Mistrzem został Kazimierz Kropidłowski w skoku w dal, który uzyskał wynik 6,83 m. W wielu konkurencjach o sukcesy było niezwykle ciężko. Auksztulewicz wygrał w pchnięciu kulą zaledwie o 1 centymetr, a niespodziewany triumfator sprintu - Goździalski zwyciężył w identycznym czasie, jak drugi na mecie Schmidt. Mniej szczęścia miał ,,młociarz" Bogdan Masłowski, który rzucił tyle, ile zwycięzca -  marynarz Harmata - 54,12, jednak zajął 2 miejsce. Wyniki konkurencji w których czołowe lokaty zajmowali zawodnicy z Bydgoszczy:

Mężczyźni:

100 m -  1. Nikodem Goździalski (Bydgoszcz) 10,8 2. Schmidt (Kraków) 10,8 3. Mach (Warszawa) 11,2

800 m - 1. Kazimierz Żbikowski (Bydgoszcz) 1:52,3 - rekord Wojska Polskiego

1500 m - 1. Kazimierz Żbikowski (Bydgoszcz) 3:53,2 2. Kiełczewski (Warszawa) 3:54,8 3. R. Kreft (Bydgoszcz) 3:57,4

3000 m z przeszkodami - 1. Zdzisław Krzyszkowiak (Warszawa) 9:23,8 2. Alojzy Graj (Bydgoszcz) 9;27,8 3. J. Miecznikowski (Bydgoszcz) 9:32,6

400 m ppł - 1. Plewa (Kraków) 55,8 2. Bugała (Bydgoszcz) 56,3

Skok w dal - 1. Kazimierz Kropidłowski (Bydgoszcz) 6,93

Trójskok - 1. Zygfryd Weinberg (Bydgoszcz) 14,59 (na zdjęciu obok) 2. Gizelewski (Wrocław) 14,57

Kula - 1. Józef Auksztulewicz (Bydgoszcz) 13,80 2. Tadeusz Rut (Wrocław) 13,79

Młot - 1. Harmata (Marynarka Wojenna) 54,12 2. Bogdan Masłowski (Bydgoszcz) 54,12

Kobiety:

200 m - 1. Eulalia Szwajkowska (Caban) (Bydgoszcz) 26,2 2. C. Jesionowska (Warszawa) 26,3

400 m - 1. Eulalia Szwajkowska (Caban) (Bydgoszcz) 59,3

Sztafeta 4X100 m - 1. Bydgoszcz (Janina  Słowińska, Eulalia Szwajkowska (Caban), Gabriela Nowak, Sułkowska) 50,9 - rekord Wojska Polskiego

80 m ppł - 1. Janina  Słowińska (Bydgoszcz) 12,4 2. Dach (Wrocław) 13,4

Skok w dal - 1. Janina  Słowińska (Bydgoszcz) 5,35 2. C. Jesionowska (Warszawa) 5,11

Skok wzwyż - 1. Janina  Słowińska (Bydgoszcz) 1,50

Dysk - 1. Janina  Szczerbowska (Bydgoszcz) 38,53 2. Skrzetuska (Warszawa) 35,46

Kula - 1. Sobocińska (Warszawa) 10,73 2. D. Postawa (Bydgoszcz) 10,75

5 i 6 września rozegrano w Warszawie Mistrzostwa Polski. Lekkoatleci OWKS Bydgoszcz zdobyli trzy tytuły.

1500m: 1 Kazimierz Żbikowski  3:59, 4

Skok wzwyż: 1. Janina Słowińska (Harmel) 1,48

Trójskok: 1. Zygfryd Weinberg 14,97

3000 m z przeszk.: 1. Zdzisław Krzyszkowiak (OWKS Lublin) 9:17,0 2. Jan Kielas (Gwardia Gdańsk ) 9:37,2  3. Jan Górecki  9:40,2

Ponadto Janina Słowińska (Harmel) była druga w biegu na 80 m ppł, a trzecie miejsca zajęli: Janina Słowińska (Harmel) - skok w dal i Bogdan Masłowski w rzucie młotem. Blisko podium był Roman Kreft - czwarty w biegu na 800 m.

18 października W Bydgoszczy na zakończenie lekkoatletycznego sezonu odbył się trójmecz zawodników Pomorza. Drużynowo OWKS okazał się najlepszy, wyprzedzając reprezentację zrzeszeń związkowych i Gwardię. Wojskowi lekkoatleci ustanowili dwa rekordy okręgu. Pierwszy był autorstwa sztafety olimpijskiej w składzie: Kazimierz Żbikowski, Kolonko, Nikodem Goździalski, Trzciński (czas 3:24,6). Drugi rekord okręgu pobił junior Marian Jochman, który 1500 m przebiegł w czasie 4:05,2.