1959: Wietnamska Armia - Wojsko Polskie

 

 Wietnamska Armia Ludowa (The Cong)
 
Trener: ?.
Kierownik drużyny: ?.

Mecz towarzyski
Hanoi - Stadion Centralny (Demokratyczna Republika Wietnamu)

Wtorek, 22.12.1959- godz. 16:00 czasu lokalnego

około 30 000

1 - 0 (1 - 0)

 

 

 

 

Starszy leitnant Thai (Dem. Rep. Wietnamu)

 

WOJSKO POLSKIE

Trener: Kristóf Scharle (Węgry).
Kierownik drużyny: Antoni Bednarek.

Kristóf Scharle

 

Brak składu

6

1-0  
W ostatnim spotkaniu reprezentacja Wojska Polskiego uległa Wietnamskiej Armii Ludowej (nieoficjalna reprezentacja kraju) 0:1. Miejscowi potraktowali spotkanie bardzo prestiżowo. Przez pewien okres trenował ich nawet niemiecki szkoleniowiec, którego nazwiska w prasie nie ujawniono. Na stadionie mogącym pomieścić 25 tysięcy widzów, zgromadziło się ich około 30 tysięcy. Mecz zaplanowany na 15:00, rozpoczął się z godzinnym opóźnieniem, spowodowanym pokazami sportowymi z okazji 15-lecia Wietnamskiej Armii Ludowej. Z tych powodów spotkanie rozegrano w czasie 2x40 minut. Gospodarze w 6 minucie uzyskali prowadzenie i chociaż potem przewagę mieli nasi wojskowi, wygraną utrzymali. W 16 minucie Pudłowski z bliska strzelił niecelnie. Waligóra, Typek, Grześkowiak i Gryboś (Wawel Kraków) również nie wykazali się skutecznością. Z kolei w 35 minucie świetna interwencja Pajora (Wawel) zapobiegła utracie gola przez reprezentację Wojska Polskiego. Obrońca Kremplewski miał duże problemy z powstrzymaniem Tran Cong Thanha i został zmieniony przez Krzyżanowskiego (Wawel). Ten, chociaż grał bardzo twardo, też nie umiał poradzić sobie z wietnamskim napastnikiem. W 60 minucie ofiarą ostrej gry Krzyżanowskiego padł lewy łącznik gospodarzy. W 67 minucie na solową akcję zdecydował się obrońca Kwiatkowski. Słabsi fizycznie i niewielkiego wzrostu miejscowi odbijali się od niego i padali na murawę. W 70 minucie znakomite zagranie Waligóry zmarnował Pudłowski. Wykonujący po przerwie rzuty rożne Góral nie stworzył z nich zagrożenia.  Wietnamczycy, którzy dysponowali dobrą kondycją, pod koniec meczu przeprowadzili kilka akcji. Ich problemem okazała się jednak skuteczność. Na niezbyt dobrą postawę polskich piłkarzy w tym meczu miał podobno wpływ  skonsumowany za obfity  obiad, zamówiony dla wszystkich przez trenera Scharle.  Szkoleniowiec Zawiszy wbrew obawom niektórych zaserwował posiłek nie lekko strawny, lecz według własnego upodobania. Najlepszy na boisku był wietnamski lewoskrzydłowy Tran Cong Thanh, który zdaniem polskich obserwatorów mógłby grać w każdym pierwszoligowym klubie w naszym kraju. Wśród naszych zawodników wyróżnili się bramkarz Pajor i obrońca Jarząbek. Na trybunach obecny był prezydent Demokratycznej Republiki Wietnamu - Ho Chi Minh, w towarzystwie ministra obrony DRW - gen. armii  Vo Nguyen Giapa i szefa polskiej wyprawy płk Mariana Ryby.
     
 
     

Wiesław Pajor
Zbigniew Kremplewski
Zbigniew Kwiatkowski
Stanisław Jarząbek
Arkadiusz Bieńkowski
Ryszard Gryboś
Edward Typek
Bronisław Waligóra
Lech Pudłowski
Włodzimierz Grześkowiak
Józef Rembecki

Zmiany:

Zbigniew Kremplewski > (Ryszard Krzyżanowski)

Ryszard Gryboś > (41" Jan Góral)

 

Na trybunie Stadionu Centralnego w Hanoi (22.12.1959). Prezydent Demokratycznej Republiki Wietnamu - Ho Chi Minh, w towarzystwie ministra obrony DRW - gen. armii  Vo Nguyen Giapa i szefa polskiej wyprawy płk Mariana Ryby. Zdjęcie z „Żołnierza Polski Ludowej".

Pokaz szermierki na Stadionie Centralnym w Hanoi (22.12.1959) z okazji 15-lecia Wietnamskiej Armii Ludowej. Zdjęcie z „Żołnierza Polski Ludowej". 

„Żołnierz Polski Ludowej” z 29.01.1960 o meczu  Wietnamska Armia Ludowa (The Cong) – Wojsko Polskie (22.12.1959).

Część ekipy Wojska Polskiego w Wietnamie (grudzień 1959). W ubraniu cywilnym z lewej strony trener Kristóf Scharle. Od prawej stoją w mundurach:  Henryk Rosiński, Stanisław Jarząbek, nierozpoznany, Bronisław Waligóra, nierozpoznany, Arkadiusz Bieńkowski, Lech Pudłowski, Włodzimierz Grześkowiak, Zbigniew Kwiatkowski. Z dołu w przysiadzie, obok majora z prawej strony, por. Antoni Bednarek, pełniący obowiązki kierownika drużyny.

Zdjęcie z grudnia 1959 roku podczas rejsu w Wietnamie. Z lewej Zbigniew Kwiatkowski i Stanisław Jarząbek (z prawej).

Zdjęcie z 20 grudnia 1959 roku. Po kąpieli w Morzu Żółtym na plaży w Do-Son. Od lewej stoją: Henryk Rosiński, Zbigniew Kwiatkowski, nierozpoznany, Stanisław Jarząbek, nieznany Wietnamczyk, Bronisław Waligóra. Z dołu: pierwszy z lewej Lech Pudłowski, trzeci Edward Typek, czwarty Arkadiusz Bieńkowski.

Niektórzy z pierwszej części ekipy drużyny Wojska Polskiego. Od lewej: por. Antoni Bednarek, Stanisław Jarząbek, Zbigniew Kremplewski, Włodzimierz Grześkowiak, Edward Typek. Zdjęcie wykonane w drodze powrotnej w Chinach. Większość fotografii z Wietnamu otrzymałem z archiwów Dariusza Boczka.

Druga część ekipy drużyny Wojska Polskiego złożona z piłkarzy Wawelu Kraków i Śląska Wrocław. Od lewej: Mieczysław Jurecki (Śląsk), Kazimierz Kaszuba, Ryszard Krzyżanowski, Zbigniew Słysz, Wiesław Pajor i Ryszard Gryboś (wszyscy Wawel). Zdjęcie również wykonane w drodze powrotnej w Chinach. Fotografia z archiwów Krzysztofa Mielczarka i Mieczysława Jureckiego.

„Żołnierz Polski Ludowej” z 06.01.1960 o pobycie piłkarzy Zawiszy w Wietnamie.