1959: Nam Dienh - Wojsko Polskie

 

 CKVDTQ Nam Dienh

Trener: ?.
Kierownik drużyny: ?.

Mecz towarzyski
Nam Dienh (Demokratyczna Republika Wietnamu)

Niedziela, 13.12.1959- godz. 15:00 czasu lokalnego


nie podano

1 - 4 (0 - 2)

 

 

 

 

?

WOJSKO POLSKIE

Trener: Kristóf Scharle (Węgry).
Kierownik drużyny: Antoni Bednarek.

Kristóf Scharle

 

Brak składu

 

 

48

 

 

0-1

0-2

1-2

1-3

1-4

E. Typek 31

B. Waligóra 37

 

M. Jurecki

B. Waligóra 86

W pierwszym spotkaniu podczas wietnamskiej wyprawy, rozegranym 13 grudnia w Nam Dienh z reprezentacją miejscowego garnizonu, noszącego nic nie mówiącą nazwę CKVDTQ, polscy wojskowi okazali się lepsi. Piłkarze grali w temperaturze około 25 stopni Celsjusza. Miejscowi, uchodzący za jedną z lepszych ekip wojskowych w swoim kraju, od początku wyraźnie ustępowali Polakom. Wietnamczycy oprócz rozpaczliwej obrony, zademonstrowali niewielkie umiejętności. Broniący do przerwy, bezrobotny bramkarz krakowskiego Wawelu - Pajor, dopiero w 44 minucie po raz pierwszy został zmuszony do poważnej interwencji. Wcześniej, w 31 minucie mocne uderzenie piłki przez Typka spowodowało, że wylądowała ona w bramce gospodarzy. Za sześć minut Waligóra z bliska również umieścił futbolówkę w siatce. Po wznowieniu gry, niecałe 180 sekund potrzebowali miejscowi, aby pokonać  grającego w drugiej połowie Rosińskiego. Mimo ogólnego zaskoczenia, obraz gry się nie zmienił i Polacy uzyskali jeszcze dwa gole. Ciekawostką był fakt honorowania strzelców bramek. Po każdym golu orkiestra wojskowa grała hejnał. Wygrana  4:1, a świetną formę pokazał Typek, który dysponował niezniszczalną kondycją. Na zdjęciu powyżej drużyny przed meczem, podczas grania hymnów.
     
 
     

Wiesław Pajor
?
?
?
?
?
?
?
Bronisław Waligóra
Edward Typek
Mieczysław Jurecki

Zmiany:

Wiesław Pajor > (46, Henryk Rosiński)

 

Na lotnisku w Hanoi (12.12.1959). W centrum zdjęcia z przodu ambasador Polski w Wietnamie Józef Kratko (w ciemnych okularach) i szef polskiej wyprawy płk Marian Ryba, którzy rozmawiają ze sobą. Piłkarze idą z tyłu. Za Wietnamczykiem w białym stroju (w okularach) z prawej strony widać Henryka Rosińskiego (w lewo skos). W głębi za odwróconym miejscowym w marynarskiej czapce idzie zasłonięty Zbigniew Kwiatkowski.

Na czele polscy oficerowie idą z wietnamskimi żołnierzami (12.12.1959). Piłkarze kroczą w głębi.

13.12.1959, Nam Dienh: Starszy pułkownik Nguyen Chanh wita drużynę Wojska Polskiego. Z lewej bramkarze: Wiesław Pajor (z flagą) i Henryk Rosiński. Szósty z lewej Włodzimierz Grześkowiak. Za wietnamskim pułkownikiem Bronisław Waligóra. Jako ostatni z prawej stoi Stanisław Jarząbek.

13.12.1959, Nam Dienh: Z lewej reprezentacja Wojska Polskiego, a z prawej drużyna CKVDTQ (Garnizon Nam Dienh).

13.12.1959, Nam Dienh: Reprezentacja Wojska Polskiego. Z lewej bramkarze: Wiesław Pajor (z flagą) i Henryk Rosiński. Szósty z lewej Włodzimierz Grześkowiak. Jako ósmy stoi Arkadiusz Bieńkowski, a dalej Bronisław Waligóra i Zbigniew Kremplewski. Jako przedostatni z prawej stoi Lech Pudłowski, a ostatni Stanisław Jarząbek.

„Żołnierz Polski Ludowej” z 15.01.1960 o meczu  CKVDTQ (Garnizon Nam Dienh) – Wojsko Polskie (13.12.1959).

13.12.1959, Nam Dienh: U góry z lewej Arkadiusz Bieńkowski, niżej Stanisław Jarząbek, a z dołu Lech Pudłowski. Z prawej strony widoczna część głowy trenera Scharle.


 

Starszy pułkownik Nguyen Chanh wita drużynę Wojska Polskiego.